Νέα νίκη για τους άνδρες 28-25 την Ασπίδα Ξάνθης.

78058915 404359900470086 4016118030365884416 n

Ζευγάρωμα στις νίκες για την ανδρική μας ομάδα στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής και τον 5ο όμιλο, καθώς επικράτησε της Ασπίδας Ξάνθης 28-25 σε ένα δυνατό αγώνα.

Ο αγώνας στο ξεκίνημα του ήταν αμφίρροπος με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη. Με την συμπλήρωση του πρώτου 5λέπτου τα πιτσιρίκια του ΑΟ Προσοτσάνης πέρασαν μπροστά στα τέρματα και το προβάδισμα τους το διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα, με την διαφορά να φτάνει και τα έξι τέρματα.

Η ομάδα μας στερήθηκε από το 20 λεπτό τις υπηρεσίες του πρώτου της σκόρερ Αχιλλέα Τόσκα καθώς κατά την γνώμη μας αποβλήθηκε άδικα, όταν σε εκτέλεση πέναλτι η μπάλα βρήκε τον αντίπαλο τερματοφύλακα στον ώμο και όχι στο κεφάλι όπως αποφάσισαν οι διαιτητές. Πολύ καλή εμφάνιση από τον άλλον 15χρονο της παρέας τον τερματοφύλακα μας Χριστόδουλο Βασιλείου.

Δεκάλεπτα: 3-4, 5-4, 8-6, 10-8, 12-9, 14-11 (ημιχ.) 15-13, 18-16, 24-18, 26-20, 27-22, 28-25 (τελικό).

Α.Ο. Προσοτσάνης: Βρασνάκης, Βασιλείου 1, Νικολαϊδης 3, Παπαδόπουλος 2, Φιλίππου 1, Τόσκας 2, Μπουλούκης 6, Καραμούδας 8, Φιδάνας 5, Κοτζαπαναγιώτης, Μαργαριτίδης, Τσεπενέκης, Τσίρκου, Στεργιάκος, Παπάζογλου, Κεμπατσής

Ασπίδα Ξάνθης: Αγαθόνικος 7, Ακτενίζογλου 1, Βασιλακόπουλος, Βαφειάδης, Ευθυμίου, Καϊκης, Καραμανώλης 2, Κόλλιας 2, Μουλάκης 2, Ναθαναϊλίδης 2, Νικολαϊδης 3, Πανδράκης, Παπαδόπουλος, Πατσατζής 6, Χασμάς

Διαιτητές: Ουζούνης - Παρασκευούδης

Τσεπενέκης Άκης (αρχηγός της ομάδας):

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο και έγινε ακόμα πιο δύσκολο μετά την αποβολή του κατεξοχήν σκόρερ της ομάδας μας Τόσκα Αχιλλέα, από το 20ο λεπτό, όμως τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα και με την καλή μας άμυνα και το γρήγορο παιχνίδι μας καταφέραμε από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου να πάρουμε μια μικρή διαφορά και να την διατηρήσουμε μέχρι το τέλος. Κρατάμε την αγωνιστικότητα μας και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι. Η ομάδα μας αποτελείται από μαθητές, όλοι είναι κάτω των 18 χρονών και μόνο δύο είμαστε μεγαλύτερη σε ηλικία, από την πλευρά μας με την όποια εμπειρία μας βοηθάμε τους νεαρούς συμπαίκτες μας να πετύχουν τους στόχους τους.»