Μόνος στην κορυφή

aop stauroupoli2019

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Β΄ Εθνικής των ανδρών ο Α.Ο. Προσοτσάνης υποδέχτηκε στο «Γεώργιος Μακρής» τον Απόλλων Σταυρούπολης.

Από την αρχή του αγώνα ο Απόλλων προσπάθησε να επιβάλει αργό ρυθμό και κατάφερε έτσι να ελέγχει το σκορ, περίπου μέχρι το 16ο λεπτό. Ο Α.Ο. Προσοτσάνης σε εκείνο το σημείο δυνάμωσε την άμυνα του, έκλεψε μπάλες και κατάφερε να περάσει μπροστά και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος 20-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Προσοτσάνη αδικαιολογήτως έριξε τους ρυθμούς της και ο Απόλλων στο 18ο λεπτό μείωσε στα τρία τέρματα. Ήρθε όμως άμεσα η αντίδραση της γηπεδούχου και στο 25ο λεπτό αύξησε την διαφορά στα 6 τέρματα. Ο Απόλλων δεν μπόρεσε να επανέλθει και Ο Α.Ο. Προσοτσάνης πέτυχε ακόμα μία νίκη που το κρατά στην πρώτη θέση του ομίλου με τελικό αποτέλεσμα 36-32.

Πεντάλεπτα: 5΄11, 10΄4-4, 15΄6-8, 20΄11-9, 25΄16-10, 30΄20-14 (ημίχρονο)
35΄22-16, 40΄24-20, 45΄27-23, 50΄28-24, 55΄34-27 60΄36-32 (τελικό).

Α.Ο. Προσοτσάνης: Βασιλείου, Βρασνάκης Δ., Νικολαϊδης 3, Παπαδόπουλος 1, Φιλίππου, Τόσκας 18, Μπουλούκης, Καραμούδας 2, Φιδάνας 12, Κοτζαπαναγιώτης, Μαργαριτίδης, Τσεπενέκης, Παπάζογλου, Στερργιάκος, Τσίρκου Βρασνάκης Ε.

Απόλλων Σταυρούπολης: Δουβαλέρης, Γκόγκας 3, Εμμανουηλίδης, Λυμπούδης 5, Καμίτσης, Μαυρίδης 4, Διόμης, Λίτος 4, Φωτιάδης 5, Μίμης, Τσακαλίδης 4, Παππάς, Αλμπάνης 3, Βαφέας 4.

Διαιτητές: Ουζούνης-Αγγελίδης.