Νέα - Δελτία τύπου

Νίκες για Γιαννιτσά και Φέρωνα στην έναρξη της τελικής φάσης των κορασίδων

IMG 2929

Με νίκες ξεκίνησαν στους αγώνες τους ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών και ο Φέρωνας Βέροιας παίρνοντας έτσι προβάδισμα έναντι του Κορυδαλλού και της Προσοτσάνης για την κατάκτηση του τίτλου.

Στον πρώτο αγώνα ο Μέγας Αλέξανδρος συμβάδιζε στα τέρματα με την ομάδα του Κορυδαλλού μέχρι περίπου το 35΄, στην συνέχεια όμως ανέβασε στροφές και κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα εύκολα με τελικό αποτέλεσμα 28-37.

Δεκάλεπτα: 10΄6-6, 20΄11-11, 30΄18-19, 40΄21-24, 50΄23-30, 60΄ 28-37.

Α.Ο.Δ. Κορυδαλλού: Μακρή, Μανιά 5, Σαραντάκου 9 Σταματονικολάου 2, Παρασκευοπούλου, Σεϊμενάκη 1, Μπουλουτσίκου 3, Αϊβατίδη 2, Σπυριδωνάκου 1, Μουλινού 5, Πολυχρονάκη, Καραγιάννη.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών: Παπαδοπούλου, Δερβίση 4, Αναστασιάδου 5, Τσαλουκίδου Ε. 8, Τσαλουκίδου Μ. 1, Παπαγεωργίου, Γιουλβανίδου 9, Ανδρίτσου 3, Φράγκου, Τροχίδου 7, Ιωαννίδου, Χατζηβασιλείου, Κωφίδου.

Διατητές Αναστασίου-Ευθυμιάδου

Ο δεύτερος χρονικά αγώνας ήταν συναρπαστικός με τον πρώτο λόγο να έχουν οι επιθέσεις των δύο ομάδων. Η ομάδα της Προσοτσάνης μπήκε από νωρίς μπροστά με την διαφορά περίπου στο 20΄να είναι στα πέντε τέρματα, με αντεπίθεση ο Φέρωνας κατάφερε να μειώσει την διαφορά και το ημίχρονο έληξε 20-19 υπέρ του Α.Ο. Προσοτσάνης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΟΠ πήρε πάλι διαφορά τεσσάρων τερμάτων την οποία δεν διατήρησε και οι ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο όπου ο Φέρωνας κατάφερε να προηγηθεί και με τρία τέρματα και να κερδίσει τον αγώνα με 39-40.

Δεκάλεπτα: 10΄9-4, 20΄ 13-8, 30΄ 20-19 40΄29-26, 50΄ 32-32, 60΄39-40.

Α.Ο. Προσοτσάνης: Κεπεσίδου 1, Στουγιαννίδου 5, Πέγιογλου 2, Ζιώγα 7, Πολίτη 1, Παύλου 4, Σεβδίλη, Λαζαρίδου 6, Παπαδοπούλου Σ., Παπαδοπούλου Α. 1, Σμυρλή 10, Καραμούδα, Στάμου, Τόσκα Χρ. 2, Τόσκα Ε.

ΑΠΣ Φέρωνας Βέροιας: Μαχανίδου, Σιδηροπούλου 2, Γεωργιάδου 12, Γαλανούδη 5, Τσαουσίδου 4, Ευμορφίδου 4, Δελλησάββα 6, Γιαννοπούλου, Καραχαρίση 7, Γκαλαϊτσή, Πλωμαρίτου, Παπαφώτη, Αλεξανδρίδου, Καρανάτσιου, Λουρή, Κερίμη.

Διαιτητές: Αναστασίου-Ευθυμιάδου.