Νέα - Δελτία τύπου

Νικηφόρο ξεκίνημα για τις κορασίδες.

IMG 1509Χωρίς να πιάσουν τα γνωστά επίπεδα απόδοσης οι κορασίδες του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης ξεκίνησαν νικηφόρα την προσπάθεια τους για πρόκριση στην τελική πανελλήνια φάση. Πρώτος και δυνατός αντίπαλος η ομάδα του Φέρωνα Βέροιας.

Ο Φέρωνας μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου με διαφορά δύο τερμάτων, με ένα μικρό ξέσπασμα από τα κορίτσια του ΑΟΠ πέρασαν μπροστά, όμως δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε με μπροστά τον Φέρωνα 15-17.

Η ομάδα της Βέροιας κράτησε το μικρό προβάδισμα της μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, όπου η αλλαγή άμυνας και οι πετυχημένοι αιφνιδιασμοί έφεραν την Προσοτσάνη στο 50 ΄ του αγώνα να προηγείται με τέσσερα τέρματα, διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα παρά την προσπάθεια του Φέρωνα να ανατρέψει την κατάσταση. Τελικό αποτέλεσμα 34-30.

10΄ 5-9, 20΄11-9, 30΄15-17 (ημίχρονο) 40΄19-21, 50΄ 28-24, 60΄34-30.

Α.Ο. Προσοτσάνης: Κεπεσίδου Μαγδαληνή, Στουγιαννίδου Χρήστα 4, Καραμούδα Μαρία, Τόσκα Χρυσή 1, Παπαδοπούλου Αντωνία, Παύλου Μαρία 9, Πολίτη Αικατερίνη, Ζιώγα Ελένη 2, Σεβδίλη Μαρία, Πέγιογλου Ιωάννα 1, Λαζαρίδου Μαρία 9, Σμυρλή Μαρία 8, Παπαδοπούλου Σοφία, Παλλικάρη Μαρία.

Φέρωνας: Μαχανίδου Νένα, Δελησάββα Μαρία, Τσαουσίδου Ελένη 2, Τσακελίδου Δέσποινα, Καρανάτσιου Ηλιάνα 6, Αλεξανδρίδου Ελισάβετ-Σοφία, Παπαφώτη Γεωργία, Κατσικαρώνη Αθανασία, Λούρη Κυριακή 3, Σιδηροπούλου Ευθυμία, Γεωργιάδου Κλεοπάτρα 10, Ευμορφίδου Δωροθέα 2, Καραχαρήση Ραφαηλία, Γαλανούδη Βασιλική 3, Γιαννοπούλου Ελισάβετ 4.

Διαιτητές: Δέλογλου-Νάσκος