Νέα - Δελτία τύπου

Αθλητικός Όμιλος Προσοτσάνης-Αστέρας Αλεξανδρούπολης 26-24. Πρωταθλητές οι παίδες του ΑΟΠ.

6 Απριλίου 2013 061

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα με τον Αστέρα Αλεξανδρούπολης, ο Αθλητικός Όμιλος Προσοτσάνης αναδείχθηκε πρωταθλητής ΕΣΧΑΜΑΘ. Η νίκη με 26-24 ήρθε αγχωτικά καθώς η διαφορά των πέντε και τεσσάρων τερμάτων που είχε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μειώθηκε στα τελευταία λεπτά ως και το ένα τέρμα.

Με την έναρξη του αγώνα ο Αστέρας προηγήθηκε γρήγορα 1-4, αλλά μέχρι το 10΄λεπτο ο ΑΟΠ κάλυψε την διαφορά και μάλιστα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος 15-11.

Με έναν καταπληκτικό Λευτέρη Παπάζογλου στο τέρμα ο ΑΟΠ συνέχισε να προηγείται και στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας το γρήγορο παιχνίδι των αιφνιδιασμών. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Αστέρας προσπάθησε να επανέλθει και τα κατάφερε εν μέρει καθώς μείωσε μέχρι και στο ένα τέρμα. Το σφύριγμα της λήξης από την γραμματεία βρήκε τους παίκτες του ΑΟΠ να πανηγυρίζουν ακόμα ένα πρωτάθλημα, 26-24 τελικό αποτέλεσμα.

35΄17-12, 40΄19-15, 45΄21-17, 50΄23-19, 55΄24-22, 60΄26-24 τελικό

5΄1-4, 10΄4-5, 15΄6-6, 20΄11-7, 25΄14-9, 30΄15-11 ημίχρονο.

Α.Ο. Προσοτσάνης (Δρανόβαλης-Κιάκος): Ιωαννίδης, Χατζής , Ζιώγας , Κινατζίδης , Βουρτσάκης , Κοτζαπαναγιώτης , Παράσχος , Παπάζογλου, Σαββίδης, Δρανόβαλης , Αθανασιάδης, Σαμπατζής, Χατζησαββίδης.

Αστέρας Αλεξανδρούπολης: Ντόγκας, Χαραλαμπάκης, Βολτέζος , Κωστόπουλος , Ποδογοριανιώτης, Οικονόμου, Γιουβανούδης, Αραμπατζής, Μπάτζης, Μαντζανίδης, Ντιγκλίδης, Καραβασίλης, Τσαλίκης.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης.