Νέα - Δελτία τύπου

Ένα βήμα πριν τον τίτλο.

4 Απριλίου 2013 068

Μετά την νίκη μέσα στην Δράμα επί της Δράμα ΄86, οι παίδες του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης βρίσκονται ένα βήμα πριν τον τίτλο στην περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, που θα τον οδηγήσει, θεωρητικά και σε ευκολότερη διασταύρωση με τον τέταρτο της περιφέρειας της Θεσσαλονίκης για τους αγώνες πρόκρισης στην ημιτελική πανελλήνια φάση.

Ήταν μια αγχωτική νίκη καθώς η Δράμα ΄86 μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, βασιζόμενη στον καλύτερο παίκτη της πρόσφατης Μεσογειάδας στους παίδες Σάββα Σάββα. Στο 15΄ λεπτό μάλιστα πήραν και την μεγαλύτερη διαφορά των τεσσάρων τερμάτων (13-9)που την διατήρησαν μέχρι το 25΄, αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αφυπνίσει τους παίκτες του ΑΟΠ που στα τελευταία 5΄λεπτά ροκάνισαν την διαφορά και το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά 22-24.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με την ομάδα της Προσοτσάνης να έχει συνεχώς το προβάδισμα με την διαφορά να αυξομειώνεται από τα δύο μέχρι τα πέντε τέρματα, καθώς η Δράμα ΄86 δεν παράτησε σε κανένα σημείο το παιχνίδι, παλεύοντας μέχρι το τέλος για την νίκη. Τελικό αποτέλεσμα 42-44 υπέρ του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης.

Την Κυριακή στις 2.00 το μεσημέρι είναι προγραμματισμένο το τελευταίο και κρισιμότερο παιχνίδι με τον Αστέρα Αλεξανδρούπολης που θα κρίνει τον πρωταθλητή, με την ομάδα της Προσοτσάνης να έχει το προβάδισμα λόγω της νίκης της μέσα στην Αλεξανδρούπολη.

Δράμα ΄86: Καππάκης 5, Παπαστυλιανός, Τορνικίδης Π. 2, Καραγιάννης 1, Τουνγκελίδης 8, Φουρουντζής , Γοράντης , Μάλαμας Κ., Παγωνίδης 7, Τορνικίδης Β.1, Κουρτίδης Γ.4, Σάββας 14.

Α.Ο.Προσοτσάνης(Δρανόβαλης Π): Κινατζίδης Χ.8, Δρανόβαλης Αι.12, Χατζής Ι.5, Παράσχου Αν.12, Σαββίδης Χ. , Ζιώγας Δ.3, Παπάζογλου Ελ., Κοτζαπαναγιώτης Δ., Βουρτσάκης Θ., Αθανασιάδης Ι., Ιωαννίδης Κ., Σαμπαντζής Αθ ., Σεραφειμίδης Ευ. 4.Χατζησαββίδης Ν.

Διαιτητές: Παρασκευούδης-Στυλιανίδου