Με ήττα η αυλαία στην Α2 γυναικών.

aop-logo

Ο στόχος της συμμετοχής στα παιχνίδια ανόδου στην Α1 γυναικών είχε χαθεί στην εκτός έδρας ήττα της ομάδας μας στην Κομοτηνή. Ο αγώνας της τελευταίας αγωνιστικής με τους Κύκλωπες είχε μονόπλευρο ενδιαφέρον καθώς η ομάδα της Αλεξανδρούπολης χρειάζονταν την νίκη για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με σημαντική απουσία καθώς η Σεβδίλη Αβραμίνα, υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα, στην προπόνηση και προτιμήθηκε από τους προπονητές να προφυλαχτεί ενόψει της τελικής πανελλήνιας φάσης των νεανίδων.

Στο πρώτο ημίχρονο τα κορίτσια του ΑΟΠ ήταν μέσα στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα τέρματα με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο 14-14. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κύκλωπες ανέβασαν την απόδοση τους και έχτισαν μια διαφορά τριών τεσσάρων τερμάτων την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα και πανάξια στέφθηκαν πρωταθλήτριες Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.